Hoci ešte nie ste samostatne zárobková osoba, peniaze potrebujete takmer na všetko. Ako si zaplatiť všetko, čo potrebujete a chcete a nebyť pri tom finančne zruinovaným študentom, ako to obvykle počas študovania u väčšiny mladých ľudí býva?
Vysokú školu nemusí mať každý
Študovanie na vysokej škole so sebou okrem čiastočného osamostatnenia prináša aj mnohé výdavky. Nájom, strava, školské pomôcky a samozrejme aj nejaký osobný život. Pridajte k tomu ešte školné, ak neštudujete na štátnej škole a výdavky na cestovanie a môže to byť takmer existenčný problém. Dlh a nula na účte nie je veľmi dobrým štartom do života.
Ako teda na to, aby vás štúdium finančne nepoznačilo na celý život? V prvom rade by ste mali zvážiť, či vysokoškolské štúdium naozaj chcete. Vysokú školu by ste si totiž nemali robiť len preto, aby ste nejakú mali. Zvážte aj štatistiky o uplatniteľnosti absolventov a uistite sa, či vás práca v danom odbore bude skutočne napĺňať.
Aj malá investícia je dobrá investícia
Dávajte si pozor na študentské pôžičky. Veľa z nich sa síce tvári veľmi výhodne a počas štúdia si ani neuvedomujete, že ich máte, ale následne získate vysoké úroky a bremeno splátok si ponesiete niekoľko desiatok rokov. Radšej si skúste urobiť rozpočet – stačí aj úplne jednoduchá tabuľka v Exceli, vďaka ktorej si poznačíte všetky svoje mesačné príjmy a nevyhnutné výdavky. Prvú vec, ktorý by ste mali s prípadným prebytkom urobiť, je aspoň časť ušetriť.
Môžete si ju potom uložiť na sporiaci účet, prípadne ju dlhodobo pasívne investovať a začať si tak budovať majetok. Čoraz populárnejší je Finax, čo potvrdzujú skúsenosti odborníkov aj klientov. Jedná sa o spôsob, ako v sume hoci len 50€ mesačne pravidelne investovať do dlhopisov akcií tisícov fondov a firiem po celom svete.
Míňajte s rozumom
Cieľom je samozrejme naučiť sa míňať menej, ako zarábame. To by mal byť váš cieľ aj do budúcnosti. Čo však v prípade, že je váš rozpočet stratový? Potrebujete si navýšiť príjmy a okresať výdaje. Prvým spôsobom je zistiť, či na univerzite, kde študujete, neexistujú nejaké granty alebo sociálne štipendiá, ktoré by ste mohli získať. Ďalšou možnosťou je brigáda, ideálne rovno stáž v odbore, v ktorom sa chcete uplatniť. Stačí sa len nevzdávať a napísať dostatočné množstvo mailov.
Ušetriť môžete aj tak, že si nebudete napríklad každý deň kupovať kávu a bagetu v predražených bistrách, ale budete si ich nosiť z domu. Rovnako to môže byť aj s obedmi. Učebnice si tiež nemusíte kupovať nové – existuje veľké množstvo knižných bazárov a antikvariátov, odkiaľ si možno knihy, ktoré potrebujete, zoženiete za zlomok pôvodnej ceny.